Безпека життєдіяльності дитини в пріоритеті освітнього процесу базового ЗДО №11 “Світлячок”

Серед актуальних завдань, які вирішує сьогодні заклад дошкільної освіти, чільне місце належить проблемам виховання у дошкільників основ безпеки життєдіяльності (ст. 11 Закону України «Про дошкільну освіту»).

Головне кредо кожного педагога-дошкільника – дитина це найцінніший, найдорожчий скарб, сенс життя не тільки для кожної окремо взятої родини, а й суспільства загалом. Саме збереження здоров’я та захист життя дітей – основне завдання, що стоїть перед нами.
Освітня робота в закладі дошкільної освіти має забезпечити необхідний рівень знань дитини для безпечного перебування в навколишньому середовищі та вироблення в неї елементарних, доступних віку норм поведінки у
надзвичайних ситуаціях.

З 14.11.2022 по 18.11.2022 в базовому закладі дошкільної освіти №11
«Світлячок» Дрогобицької міської ради проходив «Тиждень безпеки життєдіяльності та дорожнього руху».
Педагоги закладу проводили освітні заходи за темами: «Правила дорожнього руху», «Безпека в побуті», «Безпека у природі», «Пожежна безпека», «Поведінка з незнайомими людьми». Тиждень безпеки життєдіяльності – форма систематизації знань дітей про безпечну поведінку. Дошкільники дізнавалися про правила безпечної поведінки і від педагогів, і від батьків. Було організовано комплексну роботу, що передбачала взаємодію всіх учасників освітнього процесу.
Навчання дошкільнят безпечної поведінки не обмежується лише
засвоєнням ними норм і правил. Педагоги закладу спрямовують свою роботу на усталення свідомої обачності у вихованців, навичок орієнтування та швидкого реагування на надзвичайні ситуації.

Діти допитливі і безстрашні. Тому завжди присутній ризик, що вони
можуть потрапити у небезпечні ситуації. Часто повторювані заборони не діють. Зазвичай діти не звертають уваги на частку «не», сприймаючи заборону як керівництво до дій. Тому шукаємо інші шляхи до дитячої свідомості, щоб спонукати їх замислюватися над власними вчинками, формувати у них свідоме розуміння наслідків необа ної поведінки своєї та оточуючих. Використовуємо основний інструмент – гру. В грі діти легко і невимушено навчаються,
взаємодіють, засвоюють основний механізм – модель поведінки.
Використовуємо інтерактивні вправи, моделювання ситуацій, педагогічні провокації, образотворчу діяльність. Нажаль звичними стали для наших дітей закріплення знань і правил поведінки під час повітряної тривоги. Не обійшлось без цього і під час «Тижня безпеки життєдіяльності та дорожнього руху».

Не менш важливим вважаємо завдання формування сталої поведінки у разі небезпеки та знань щодо комунікації зі службами порятунку. З дітьми постійно проводяться бесіди, читання літературних творів та розгляд ілюстрацій щодо функціонування пожежної служби, поліції та швидкої медичної допомоги. Номери служб 101, 102, 103 діти засвоюють уже з молодшої групи.

Надзвичайно цікавою для дітей старших груп була зустріч з працівниками сектору ювенальної превенції відділу превенції Дрогобицького РВП ГУ НП(16.11.2022). Були проведені організовані форми роботи – «Заняття з поліцейським», «Правила дорожнього руху для дошкільнят. Безпека на дорозі».

Дітям продемонстрували поліцейське авто та використання гучномовця, мигалки, сигналів. Цікаво розповіли про поліцейське посвідчення, форму, шеврони та жетони на ній, позначки спеціальних звань. Вихованці «Світлячка» проявили інтерес до гостей та природно і невимушено спілкувались з ними, задавали непрості «дитячі» запитання, наводили приклад з власного досвіду і без проблем розповідали про правила поведінки на дорозі, про поведінку з незнайомими людьми, називали номери, за якими можна звернутись по допомогу.
Особливу увагу педагоги приділили роботі з батьками вихованців. В
батьківських онлайн-групах було розміщено консультації, поради… з метою реалізації важливого завдання — зацікавити батьків, зробити їх однодумцями. З одного боку, це складно через звичайну зайнятість батьків, але, з іншого боку, дорослим завжди цікаво, що відбувається в дитсадку, поки вони на роботі.
Відео та фото заходів стають «родзинкою» у комунікації з родинами
вихованців. Також пропонуємо переглянути вдома з дитиною мультфільми про безпечну поведінку і обговорити ситуації, зображені в них, як-от у «Корисних підказках» від телеканалу «ПЛЮСПЛЮС» та «Уроків тітоньки Сови».
Діти всіх вікових груп отримали достатньо знань з безпеки
життєдіяльності, закріпили та відпрацювали практичні навички на випадки екстремальних ситуацій. Збагатили знання про правила дорожнього руху та дорожні знаки; правила поведінки у побуті, зокрема з електроприладами, гострими та ріжучими предметами, ліками; в природі; під час пожежі; з незнайомими людьми.

Вихователь-методист базового ЗДО№11 «Світлячок»

Людмила Разумна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *