«Благословіть нас, наші мами,
Косу заплітати, косу заплітати,
У стрічки вбирати.
Щоб виросли довгі, густі та красиві,
Щоб раніш своїх годочків не ставали сиві»
Народна мудрість
В умовах сьогодення як ніколи важливою постає справа національно-патріотичного виховання дітей та молоді. Незаперечним фактом є те, що формування національної само ідентифікації слід розпочинати у дошкільному дитинстві. Виховання патріотизму – спільна справа закладу освіти та родини.
Проблемі партнерської взаємодії закладу дошкільної освіти та родини у справі національно-патріотичного виховання була присвячена зустріч професійної спільноти директорів закладів дошкільної освіти Дрогобицької територіальної громади 12.11.2024 в закладі дошкільної освіти №11 «Світлячок», директор Леся Цінцірук. В заході взяли участь: Влада Ясікова – заступник начальника відділу освіти з дошкільної освіти, Юлія Михлик -консультант ЦПРПП, Оксана Матчишин – голова Союзу Українок Дрогобиччини, члени Союзу Українок – Лілія Андрух та Марія Будз.
В рамках цієї зустрічі було проведено родинне свято «Рости коса – майбутня краса». Ідея проведення обрядового свята «закосичення» дівчаток належить народній мисткині Оксані Рудавській. Літературно-музичне дійство підготувала і провела керівник музичний Лілія Новак з дітьми старшого дошкільного віку.
Перед учасниками дійства виступила директор ЗДО №11 Леся Цінцірук.
Про історію української традиції заплетення першої коси розповіла Оксана Рудавська. Завдяки її розповіді усі – і дорослі і діти, поринули у гарний, ніжний, дивної краси і глибокої мудрості український обряд, надзвичайно важливий для духовного розквіту дівчинки. «Дівчинка для мами – це найбільша радість! Народжується дівчинка у родині – яскравіше сонечко сяє. А підростає донечка – і стає всім першою помічницею. Ознакою того, що дівча готове допомагати неньці, була заплетена коса…».
Під час дійства звучали вірші про дівочі коси, про любов до матусі і бабусі, які плекали дівоче волоссячко у любистку, рум’янку, м’яті. Особливо трепетно звучали дитячі пісні. І хлопчикам вдалось продемонструвати свій хист на святі. Звучав український дитячий гумор, хлопці відбирали овочі на борщ та фрукти на компот, змагались з дівчатками у вмінні господарювати, бути помічниками дорослим. На згадку про свято хлопчики подарували дівчаткам різнокольорові стрічки, які також є елементом обряду.
Дуже чутливим і емоційним був сам обряд, коли матусі благословляли своїх донечок барвінковою гілочкою та свяченою водою, перехрестили та обійняли з любов’ю і передали родинний вишитий рушник. Як свідчення зв’язку поколінь «від мами до доні» дівчатка виконали хореографічну композицію з рушниками.
В продовження обряду було заплітання косичок мамами. Які неймовірні емоції відчували дівчатка. Направду, це вони запам’ятають на все життя. У заплітанні косичок брали участь і молоді перукарі з салону краси «Афродита». Фахівці провели майстер-клас із вплітання стрічок, пшеничних колосків.
На завершення свята були спільні фото.
В рамках родинного заходу було проведено благодійну акцію зі збору коштів на реабілітацію Арсена Рішка – енергетика. 10 липня з Арсеном стався нещасний випадок. Внаслідок падіння з висоти він отримав важку черепно-мозкову травму, переломи кісток, забої внутрішніх органів… З того часу почалася боротьба за життя Арсена.
Україна завжди вирізнялась своїми традиціями, любов’ю до ближніх. Зберігаймо українські традиції для нащадків. Засіваймо українське зерно щедро, наполегливо, а засівати треба дуже багато. Плекаймо усе українське в наших дітях.
Людмила Разумна, вихователь-методист